
Tudományos kutatásban való részvétel
Pszichológia mesterszakos szakdolgozatomat a szülők válásának felnőttkori hatásairól írom.
Ha 35 év alatti vagy és van néhány perced segíteni a kutatásomat, miközben inspiráló kérdéseken gondolkodsz, akkor itt találod a kérdőívemet 2025. január 29 és március 29 között:
https://forms.gle/qkgx7p6inxsj4M3x8
Frissítés:
Mindenkinek köszönöm a kitöltést! Több, mint kétszázan kitöltöttétek, amivel...
ÉrdekelMegújult a honlapom
Kedves érdeklődők,
nagy örömmel mutatom megújult honlapomat, amely tizenkét év után váltja fel a korábbit.
Minden információ továbbra is megtalálható, áttekinthetően, új dizájnnal.
A honlap megszületése közel két évbe telt, és még sokat alakul majd, ezért is nagy öröm számomra, hogy végre megvalósult!
A következő időszakban a közösségi média-megjelenéseimet tervezem gyakoribbá tenni, hogy élő...
ÉrdekelHírek az elmúlt 9 évből
2024
Kedves olvasók, már készül az új honlapom és jövőre a közösségi média oldalaim is aktívabbak lesznek, érdemes lesz követni.
2023
Ettől az évtől hamarosan újra, új helyszínen, a XV. kerületben, kertvárosi környezetben (illetve a IX. kerületben, a Páva utcában, a Mester utca közelében továbbra is) várok mindenkit szeretettel majd!
2022
A következő időszakban itt a honlapon és a...
ÉrdekelKineziológia és párkapcsolat
A kineziológia lényege a stresszoldás, amely az első lépés ahhoz, hogy változtassunk az életünkön, akár apró, akár nagyobb dolgokban. Stressz alatt, befeszülve nincsenek jó ötleteink, nincsenek megoldási irányok, nincs kilátás, csak a feszültség, a tehetetlenségérzés. Az első lépés, hogy a minket korlátozó, beszűkítő stressztől megszabaduljunk.
Ezek után, megkönnyebbülve, a problémáink...
ÉrdekelTestvérek – ki viseli a szülők terheit?
Családunk, amelybe születtünk egy rendszer. Minden tagja együtt alkot egy egészet, amely egyensúlyban van. A legjobb, ha mindenki a saját helyén, saját feladatait oldja meg, ez a mindenki számára jó egyensúly. De gyakran nem így van.
Ha megoldatlan feladatok, problémák vannak, mert valamelyik szülő nem bírkózik meg saját feladataival, vagy a rendszerben – a felmenőknél, a múltban –...
ÉrdekelÉs mit kezdjünk azzal, amit az állításon láttunk?!
Sokszor felmerül a kérdés, hogy „Jó, jó, de mit tegyek? Hogyan csináljam ezentúl másként? Mit kezdjek azzal, amit az állításon láttam?”. Elhangzik gyakorta az is, hogy a családállítás „felkavarja a dolgokat, de nem mutatja meg, mit kell tenni”. Így van ez? Lássuk…
Én azt tapasztalom, hogy az egyéni állítás segít abban is, hogy tisztába jöjjünk vele, mit kell...
ÉrdekelNőiesség, férfiasság – mit jelent a női sor, a férfi sor?
Életünk egyik meghatározó témaköre a párkapcsolat: ha boldogító, ha a helyünkön vagyunk benne, akkor szinte minden más problémánk az életben könnyedén megoldhatónak tűnik. Mi lehet az oka, ha mégsem így alakul? Hogyan tehetjük hozzá „a magunk részét” ahhoz, hogy kiegyensúlyozott, pozitív és fejlődést hozó legyen a kapcsolatunk? Mi lehet ennek az akadálya bennünk?
Az régóta tudott...
ÉrdekelCsoportos családállítás: ahol egymás történetei is hatnak ránk…
A családállítás eredetileg csoportos módszer, Bert Hellinger csoportokkal dolgozva alakította ki ezt a szisztematikus pszichoterápiás módszert. Mit jelent az, hogy csoportos módszer?
A csoportos családállítás – bár hatásában teljesen egyenértékű vele – valami mást ad, mint az egyéni állítás: benne van a közösséghez tartozás élménye. A mások sorsába való bepillantás által saját sorsunk jobb...
ÉrdekelTettesek és áldozatok
A családunk történetébe annyi különféle sors és élet tartozik, hogy szinte számba sem tudjuk venni őket. Nagy részükről nem is tudunk, mégis hatással lehetnek ránk.
A sokféle történet között súlyos, sőt rettenetes események is lehetnek, amelyekről gyakran azért sem tudunk, mert a családi emlékezet kiveti őket magából. Igyekeznek elfelejteni. Így azonban a családrendszert már a titok is terheli...
ÉrdekelMindenkinek megvan az ereje a problémájához és annak megoldásához…
Hangzatos cím, mindannyian ismerjük a mondást is: mindenki csak annyi nehézséget kap, amivel még éppen meg tud birkózni. De a jól csengő mondatok mögött nagyon mély tartalom van. Valóban mindannyian csak olyan és akkora problémákat „kapunk”, amelyet van erőnk megoldani….
Néha mégis úgy érezzük, hogy „sok”. Hogy lehet ez és mi az ami ilyenkor segíthet?
Bert...
ÉrdekelA düh és a harag – mi állhat mögötte?
A düh nagyon gyakran „fedő-érzés”: elfed valami mást, amit nem szeretnénk érezni és ami helyett még haragudni is jobb. Bert Hellinger A Szeretet rendje című könyvében összefoglalását adja annak, hogy mi állhat a háttérben, ha haragszunk…
Ha valaki megtámad, vagy igazságtalanság ér, haraggal reagálunk. Ez a harag a „helyén van”: cselekvőképessé tesz, erőt ad ahhoz,...
ÉrdekelHa csak a hiányt érezzük… – elvesztett ikertestvérek
Van egyfajta olyan megmagyarázhatatlan hiányérzet, amit semmi nem indokol és szinte szavakba sem lehet önteni. Az életünk látszólag rendben van, körbevesznek az emberek, esetleg még párkapcsolatban is élünk és mégis: valami hiányzik. Ezt a hiányérzetet nem lehet megfogalmazni, de aki tapasztalja az életében, ebből már ráismer…
A legutóbbi időkig nem volt technikai lehetőség arra, hogy...
ÉrdekelKarácsonyi ajándék-utalvány – 2013.
Közeledik a karácsony és mindannyian azon gondolkodunk, mi az, amivel ötletesen, személyre szólóan lephetnénk meg szeretteinket. Több érdeklődő is jelezte, hogy szívesen ajándékozna egyéni családállítást párjának, barátnőjének: olyanoknak, akikről tudja, hogy érdeklődnek a módszer iránt és szívesen kipróbálnák, és olyanoknak, akik már ismerik és beszéltek róla, hogy további tapasztalatokat...
ÉrdekelHonnan tudjuk, hogy tényleg az volt az ok, amit az állításon láttunk?
Ezt a kérdést gyakran teszik fel, amikor a családállításról először hallanak. Mi bizonyítja, hogy az állításon látott képhez egyáltalán közöm van, honnan tudhatom, hogy nemcsak egy akármilyen kép, ami hat rám, és honnan tudhatom, hogy az a problémám oka, amit ott láttam?
Ezek a kérdések mindenkiben felmerülhetnek, aki alapvetően a racionalitás talaján áll és arra törekszik, hogy értse a...
ÉrdekelMilyen könyvet olvassak a családállításról? – könyvajánló
Ma már rengeteg olvasnivaló közül választhatunk, amelyek mind a családállításról szólnak. Nehéz eldönteni, hogy hol kezdjük, ha most ismerkedünk vele? Mit olvassunk még, ha egy-két könyvet már átlapoztunk? Jónéhány könyv ismeretében összefoglaltam benyomásaimat, véleményemet és a hozzám közel álló könyvek tartalmát, hogy könnyebb legyen választani:-)
Thomas Schäfer: Ami a lelket megbetegíti és...
ÉrdekelA betegég oka a családrendszerben keresendő?
A betegség az „egész-ség”-ünk, e jól működő rendszer feborulása. Valamiféle zavar jele. Hellinger a súlyos betegségekkel küzdők között minden esetben azt tapasztalta, hogy a családjukban valójában nem volt „rend”, valamiféle felborulás volt tapasztalható a családrendszerben. Mit jelent ez?
A családtagok közötti kötődés gyakran azzal jár, hogy a később születettek (a...
ÉrdekelMi történik, ha nem a saját életünket éljük?
Megtorpanásaink, problémáink sokszor abból adódnak, hogy öntudatlanul is kötődve családunkhoz, a valaki mással megtörtént nehézségeket ismételjük meg saját életünkben. Miről ismerhetjük fel, hogy erről van szó?
Mikor gondoljunk arra, hogy nem a saját életünket éljük, hanem valamely családtagunkhoz kötődve az ő sorsát ismételjük?
Jó példa erre az a negyven körüli, életvidám, rengeteg céllal és...
ÉrdekelMi lehet az oka a kötődéstől való félelemnek?
Sokszor előfordul, hogy egy gyermekkorunkban átélt elszakadás a szülőktől nagy hatással van ránk. Például ha egy gyermeknek kórházban kell töltenie egy időt a szülei nélkül, vagy korán elveszti valamlyik szülőjét. Ilyenkor szakadás keletkezik a kötődésben: ez egy traumatikus élmény, ahol heves veszteséget élünk át gyermekként.
Később, valahányszor közelebbi kapcsolatba kerülnénk valakivel,...
ÉrdekelKét szóban a családállításról – azoknak, akik még nem ismerik
A családállítás egy módszer arra, hogy problémáinkra megoldást találjunk.
Például miért szorongunk, miért problémás a kapcsolatunk, miért tér vissza és vissza ugyanaz az érzés vagy nehézség, miért nem érezzük magunkat a helyünkön.
A családállítás:
– egyrészt szisztematikus terápiás módszer, amely ma már pszichológus-szakmailag is elismert,
– másrészt olyan összefüggéseken alapul,...
ÉrdekelTiszteljük a szüleinket?
Ahogy mondani szokták, a szüleinknek köszönhetjük az életünket. Sokszor mégis nehezünkre esik tisztelni őket: problémáinkat, nehézségeinket gyakran arra vezetjük vissza, hogy szüleink miben és hogyan hibáztak velünk kapcsolatban…
A hellingeri szisztematikus pszichoterápia központi jelentőséget tulajdonít a szülők tiszteletének. És ez a tapasztalatokon alapul. Úgy tűnik, hogy nagyon...
ÉrdekelA lelkiismeret a kapcsolatok őre
A lelkiismeret az a „hang”, amely jelez, ha valami rosszat teszünk. De mit jelent az, hogy rosszat? Mihez képest?
Az emberi kapcsolatok hátterében a kötődés, a rend és az adni és kapni egyensúlya áll. A kötődés az a lélekben boldogító tudat, hogy odatartozunk a családunkhoz, egy csoporthoz. A rend azt jelenti, hogy a családban bizonyos meghatározott törvényszerűségeknek kell...
ÉrdekelA kapcsolatok alapja: az adni és kapni egyensúlya
A tapasztalat szerint a kapcsolatokat az adni és kapni egyensúlya tartja egyensúlyban és mélyíti el.
Hellinger megfigyelése szerint a kapcsolatok sikeressége nemcsak a kötődésen és a renden alapul, hanem az adni és kapni egyensúlyán is.
Az egyenrangú kapcsolatoknak feltétele, hogy annyit kapjunk, amennyit adunk: ha máshogy teszünk feszültségek keletkeznek a kapcsolatban. Egyedül a szülő...
Érdekel„Rend” a családrendszerben
A „rend” szó a köznyelvben egyrészt a nyugalmat, a kiegyensúlyozottságot, másrészt esetleg a fegyelmet, a szabályokat juttatja eszünkbe.
A családállítás, mint pszichoterápiás módszer központi fogalma a családrendszerben érvényesülő vagy hiányzó „rend”. Mit jelent ez?
Már magában a szóban, hogy „rendszer” benne van a rend… A családrendszer azt jelenti,...
ÉrdekelMit jelent az, hogy kötődünk a családunkhoz?
Kapcsolatainkra legerősebb hatással családunk van. Valamilyen módon kötődünk ahhoz a családhoz, amelybe beleszülettünk, amelynek része vagyunk. Sokszor nem is tudatosan.
Ez a kötődés a lelkiismereten alapul, amelynek működéséről külön bejegyzésben írok. De mit jelent a kötődés a családállításban?
A kötődés azt jelenti, hogy valójában, lélekben boldogító a tudat, hogy oda tartozunk a családunk...
ÉrdekelHogyan működik a családállítás?
A családállítás tulajdonképpen a családrendszer „tudatalattiját” mutatja meg, mint ahogy mondjuk az álmok a személyes tudatalattinkat.
Bert Hellinger megfigyelte, hogy a családunk – felmenőink – egyfajta rendszer, amely több, mint a személyek összessége: közös „mező”-t alkot, ahol a tagok összeköttetésben állnak egymással.
Ez a láthatatlan összeköttetés, a...
ÉrdekelA párkapcsolatokról
Az életünkben az egyik legfontosabb cél, hogy boldogító párkapcsolatban éljünk. Bár családállító coachként sokféle problémával találkozom, de mediátorként kifejezetten a párkapcsolatokkal foglalkozom. Hogyan működhet jól a kapcsolat, hogyan lehet szépen lezárni? Milyen mély összefüggések érvényesülnek kapcsolatainkban?
Gyakran egy-egy párkapcsolat végét látom, amikor válási mediációt végzek...
ÉrdekelElső családállításom…
Négy évvel ezelőtt, amikor először olvastam a családállításról, az volt az érzésem, hogy nagyon érdekel és szeretném kipróbálni, de tartottam is tőle. Van-e tudomános alapja, vagy ez valamiféle elvarázsolt dolog? Úgyhogy – ahogy több helyen is ajánlották – először segítő résztvevőnek jelentkeztem, azaz saját állítást nem kértem.
Amikor megérkeztem azt láttam, hogy csupa hozzám...
ÉrdekelA családállítás helye a pszichoterápiás módszerek között
A családállítás szakszóval ún. szisztematikus pszichoterápia, amelyet Bert Hellinger dolgozott ki az általa felismert összefüggések alapján. Miben különbözik más pszichoterápiai módszerektől, mi benne az újszerű és egyedi? Egy kis elmélet…
Thomas Schäfer: Ami a lelket megbetegíti és ami meggyógyítja című könyvében külön fejezetet szentel annak, hogy a családállítást elhelyezze a terápiás...
ÉrdekelA családállítás alapjai
Mi az alapja a családállítás működésének? Min alapul a módszer? Melyek azok a fogalmak, amelyeket használunk, mit jelent a „mező”, a „rendszer”, a „kötődés„, az hogy „kötésben vagyunk”, a „születési család”, az „állítás” vagy a „rend”, a „törvények” fogalma?
A családállítás, mint...
ÉrdekelHogyan látom én a családállítást?
Ha valaki elhatározza, hogy családállításra jelentkezik sok kétsége lehet és izgul is legtöbbször. Szeretné tudni, hogy akihez fordul abban megbízhat-e és hogy az illető valóban hozzáértő, felkészült családállító-e.
A családállításban szerintem a legfontosabb a gyakorlat és hogy az ember hagyja magát vezetni a „folyamat” által. Azaz ne akarja kontrollálni, irányítani az állítások...
Érdekel